ویژه‌نامه‌های هاتفمعرفی کتابتازه‌های سایت

 

آنان که از راه می‌رسند...

نسرین پورهمرنگ

 

   اشاره:

   شانزدهم ماه آگوست گذشته (۲۵ امرداد ماه) همزمان بود با شصت و نهمین سالروز درگذشت مارگارت میچل؛ نویسنده‌ی رمان مشهور برباد رفته.

رمان برباد رفته، تنها اثر داستانی این نویسنده‌ی زن آمریکایی است که پس از انتشار در سال ۱۹۳۶ بسیار پُرفروش شد. این کتاب روایتگر جنگ و نابسامانی های حاصل از آن در بستر یک روایت عاشقانه است. جنگ‌های داخلی آمریکا بر سر لغو قوانین برده‌داری، طی سال‌های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ اتفاق افتاد که طبق آمار منتشر شده بیش از ششصدهزار نفر این میان جان خود را از دست دادند.

شخصیت اصلی داستان، زن جوانی به نام اسکارلت اوهارا است که درگیر عشق یکسویه‌یی است و تقریبا تا پایان رمان این عشق یک طرفه را در دل خود حفظ می‌کند و با آن‌که شرایط جنگی سبب می‌شود تا وی بتواند از پوسته‌ی یک جامعه‌ی سنتی خود را بیرون کشد و قید و بندها را به کناری زند و به زنی موفق در تجارت و کسب و کار تبدیل شود، اما همواره اندوه ناکامی در وصال را در دل همراه داشته باشد.

اثر داستانی مارگارت میچل در شش ماه نخست پس از انتشار بیش از یک میلیون نسخه فروش رفت. تاکنون بیش از ۳۰ میلیون نسخه از این کتاب در ۳۸ کشور جهان فروش رفته و به ۲۷ زبان دنیا ترجمه شده است. در ۱۹۳۷ مارگارت میچل به خاطر بر باد رفته جایزه ی پولیتزر را از آن خود نمود.

برباد رفته در سال‌های نخست انتشارش فروشی بیش از انجیل داشت و سالی ۲۵۰ هزار نسخه از آن در سراسر جهان به فروش می‌رسید. کمی پس از انتشار کتاب، دیوید سلزنیک، تهیه کننده‌ی آمریکایی حقوق سینمایی برباد رفته را به قیمت ۵۰ هزار دلار خرید که در آن زمان بزرگترین ولخرجی هالیوود به حساب می‌آمد. فیلم اقتباس شده از این رمان در سال ۱۹۳۹ به روی پرده‌های سینما رفت و به پُرسودترین فیلم هالیوود در آن زمان تبدیل شد و موفق به دریافت ۱۰ جایزه‌ی اُسکار گردید.

 اما این همه شهرت برای مارگارت میچل خسته کننده بود و او پس از این شهرت فراگیر دیگر به نوشتن کتاب داستانی اقدام نکرد و پیگیر نگارش گزارش‌های مستند و ژورنالیستی شد. در اگوست ۱۹۴۹ هنگام عبور از یک خیابان، با راننده‌یی مست تصادف می‌کند، به کُما می‌رود و پس از پنج روز درمی گذرد.

 

ادامه‌ی این نوشتار