ویژه‌نامه‌های هاتفمعرفی کتابتازه‌های سایت

 

تدبیر دولت تدبیر برای به تعطیلی کشاندن

 مطبوعات ایران!

 

  * نسرین پورهمرنگ

   در هفته‌های اخیر مطبوعات کشور در شرایطی با افزایش صد در صدی قیمت کاغذ چاپ و ۸۰ درصدی کاغذ تحریر مواجه شده‌اند، که دولت تدبیر تا چندی پیش کوشیده بود با تدوین لایحه‌ی قانون نظام جامع مطبوعات، مختصر آزادی های موجود در کار رسانه ها را نیز از آنها بگیرد و فاتحه‌ی هر چه رسانه‌ی مستقل در کشور را یکجا بخواند. اما به دلیل اعتراض‌های گسترده‌ی اصحاب رسانه و حقوقدانان، وی موقتا این لایحه را به بهانه‌ی اصلاح و بازنگری از دستور کار خارج کرد تا وزارت ارشادش چاره‌یی دیگر برای اجرای سیاست‌های محدودسازی مطبوعات به کار گیرد.

دولت روحانی پیش از این نیز از سال گذشته تا به امروز با قطع یارانه‌های مطبوعاتی، فشارهای اقتصادی مضاعفی بر مطبوعات مستقل وارد آورد و تا به امروز هیچ حرف و سخن و اظهارنظری درباره‌ی چرایی حذف یارانه های مطبوعاتی بر زبان جاری نساخته است. وزارت ارشاد نیز از ابتدای روی کار آمدن دولت دوازدهم همچنان با چراغ خاموش به پیش می‌رود و هیچ‌گونه مسئولیت پذیری در قبال اوضاع آشفته‌ی اقتصادی مطبوعات، نشر کتاب و سایر آثار فرهنگی و هنری از خود نشان نمی دهد.

روحانی و دولت وی که نشستن بر کُرسی قدرت را نه مدیون عملکردشان که مدیون همراهی رسانه‌های مستقل و فعالان جامعه‌ی مدنی در ناگزیری شرایط سیاسی ایران هستند، اینک در دوره‌ی دوم دولت خود، به جای حقشناسی و پاسخگویی به مطالبات دستکم ۲۴ میلیون ایرانی، راه هموارسازی هرچه بیشتر یکپارچه ساختن قدرت در دولت بعدی را می‌پیمایند تا از قبل این خوش‌خدمتی به اصولگرایان، خود و اطرافیانش پس از پایان دوره همچنان در مراکز قدرت باقی بمانند.

 

ادامه‌ی این مطلب