ویژه‌نامه‌های هاتفمعرفی کتابتازه‌های سایت

 

رمانتيسم اوليه‌ی آلماني ؛

آگاهی تب‌آلود یک جنبش

*نسرین پورهمرنگ

  به تازگی کتابی با عنوان رمانتیسم آلمانی؛مفهوم رمانتیسم آلمانی اولیه[۱] به قلم فردریک بیزر[۲] و با ترجمه‌ی "سیدمسعود آذرفام" به فارسی ترجمه و به همت انتشارات ققنوس منتشر شده است.

نویسنده‌ی کتاب فردریک چارلز بیزر؛ فیلسوف آمریکایی و استاد فلسفه در دانشگاه سیراکوس نیویورک است. وی یکی از محققان انگلیسی زبان و پیشتاز در زمینه‌ی مطالعات ایده‌آلیسم آلمانی است. علاوه بر آثارش در زمینه‌ی یاد شده، بیزر درباره‌ی رمانتیسم آلمانی و فلسفه‌ی بریتانیایی در قرن نوزدهم نیز آثاری به نگارش درآورده است.

خط فکری فیلسوف آمریکایی در این کتاب برمبنای این اندیشه تداوم می‌یابد که جنبش رُمانتیسم برخلاف گمان رایج، به نقد ادبیات، هنر و زیبایی شناسی محدود نمی شود، بلکه فلسفه‌یی مغفول مانده در پس نقادی‌های زیبایی‌شناختی و ادبی این جنبش بنا نهاده شده است که اهداف اخلاقی، معرفت‌شناسانه و سیاسی آن را تبیین می‌کند.

بیزر برای تحقیقات خود در سال 1994 بورسیه‌ی گوگنهایم را دریافت كرد و در سال 2015 درجه‌ی شایستگی جمهوری فدرال آلمان به وی اعطا شد.

محققانی که در زمینه‌ی رمانتیسم آلمانی تحقیق کرده‌اند، سه دوره را برای این جنبش تشخیص داده‌اند که عبارتند از: رمانتیسم اولیه یا ینا، رمانتیسم برین یا هایدلبرگ و رمانتیسم متأخر.

کتاب رمانتیسم آلمانی به واقع دربرگیرنده‌ی نقد و بررسی دوره‌ی نخست این جنبش طی سال‌های 1797 تا 1802 میلادی است.

ادامه‌ی این نوشتار