مرور  کتاب  - بخش ششم -شهریور ماه  139۹ 

 

نسرین پورهمرنگ

   

سفر ایکیگای/

هکتور گارسیا، فرانچسک میرالس/ ترجمه‌ی آزاده مسعودنیا/ نشر ثالث/ 283 صفحه

 

سفر ایکیگای؛ راهنمای کاربردی برای رسیدن به سعادت و شادکامی و هدفمند شدن زندگی به  روش ژاپنی است، که هکتور گارسیا و فرانچسک میرالس آن را به نگارش درآورده‌اند. سفرایکیگای ما را به سفر  به سوی علاقه‌مندی‌ها و اهدافمان فرا می‌خواند؛ سفری که ایستگاه‌هایش از  این قرارند:

- موانع پیش رویمان چیست؟

- رؤیاهای آینده‌مان کدامند؟

- چگونه قدم در راه تحققِ اهداف شخصی‌مان بگذاریم؟ و در این راه کدام مسیرها و چه ابزاری به یاری‌مان خواهد آمد.

- از تجربیات گذشته -خوب یا بد- چه می‌توان آموخت؟

سفر ایکیگای سی‌وپنج مسیر پیـشِ پایمان می‌گذارد تا روشنای راه ما در تحقق بخشیدن به رؤیای شخصی‌مان باشد. این کتاب جنبه های مختلف زندگی را که می تواند در دستیابی به یک زندگی شاد و طولانی به ما کمک کند ، نشان می‌دهد. این کار مبتنی بر نوعی تکنیک ژاپنی کهن و تجربه شده به نام ایکیگای است.

ایکیگای واژه‌یی در زبان ژاپنی است که به معنای "دلیلی برای بودن" است. براساس باورداشت‌های فرهنگی مردم ژاپن، هر فرد یک ایکیگای دارد که یافتن آن نیازمند جست و جویی عمیق و طولانی در وجود خود است. حاصل این جست و جو می‌تواند به زندگی فرد معنا بدهد و او را قناعت‌پیشه نماید.

ایکیگای ترکیبی است از دو واژه‌ی زندگی (ایکی) و ارزش، نتیجه، فایده(گای)، ترکیب این دو واژه معنای زندگی خواهد بود؛ هر آن چیزی که به زندگی ارزش می‌دهد و به معنایی برای زیستن بدل می‌شود.

در این کتاب نویسندگان سعی می کند تا هنر جوان ماندن در هنگام پیر شدن را توضیح دهند. در این کتاب به 5 منطقه‌ی آبی در جهان اشاره شده که ساکنان این مکان ها بیشتر از حد متوسط زندگی خود زندگی می کنند و  تلاش می‌شود از طول عمر آنها رازگشایی شود.

معتقدان به مفهوم ایکیگای براین باورند که مردم تنها در شرایطی می‌توانند ایکیگای واقعی را حس کنند که بر اساس بلوغ شخصی، ارضای امیال مختلف، عشق و شادی، نشست و برخاست با دیگران و نوعی از حس ارزش در زندگی، به سمت خودشناسی پیشرفت کنند.

ممکن است منبع ارزش در زندگی برای افراد متفاوت باشد. توانمندی‌‌های اقتصادی و یا شرایط مطلوب اجتماعی لزوما منبع ارزش در زندگی محسوب نمی‌شوند. ایکیگای به واقع اشاره به شرایط ذهنی و روحانی است که متاثر از آن افراد احساس می‌کنند زندگی آنها ارزشمند است. چه بسا افراد در شرایط اجتماعی تیره‌یی به‌سر برند، اما در ذهن خود هدفی والا داشته باشند که ممکن است ایکیگای را احساس کنند. کارهایی که مجبور به انجام آنها می شویم، به درک ایکیگای منجر نمی‌شود. آن دسته از رفتارهایی که خود به خود و طبیعی هستند ما را به ایکیگای خودمان نزدیکتر می‌ْ‌سازد.

  

آرمانشهر؛ ادیسه یا دن‌کیشوت/

حاتم قادری/ نشر تاریخ ایران/ ۳۸۵ صفحه

 

کتاب آرمانشهر؛ ادیسه یا دن‌کیشوت نوشته‌ی دکتر حاتم قادری به تازگی منتشر و روانه‌ی بازار کتاب ایران شده است.

در این کتاب نویسنده، اندیشه‌های آرمانشهری را از دوران افلاطون تا دوران مدرن مورد بررسی قرار داده است و در این تحقیق علاوه بر منابع فلسفی، منابع ادبی از جمله فاوست گوته و آثار هاکسلی نیز مورد توجه مولف قرار گرفته است.

عناوین و بخش‌های کتاب عبارتند از: آرمانشهرپژوهی؛ پیرامون یک دغدغه، آرمانشهر در تعامل با زمان و عدد، اندیشه‌های آرمانشهرانه افلاطون، آرمانشهرهای نقیض؛ آریستوفانس و دراکولا، دو جنس از فلسفه‌ورزی آرمانشهرانه: هراکلیتوس و پارمنیدس، سرشت آدمی و آرمانشهر، فاوست گوته، دنیای هاکسلی، آرمانشهر اسکینر، دین و آرمانشهر، آرمانشهری دین‌گرایانه، انقلاب و آرمانشهری، میانجی‌گری علم و روشنگری در آرمانشهراندیشی مدرن، رستگاری انقلابی و آرمانشهر، فمنیسم و آرمانشهراندیشی و مدینه فاضله فارابی.

 در بخشی از فصل نخست کتاب می‌خوانیم: به نظرم انسان‌ها در معنی گسترده آن، یعنی موجوداتی آرمانشهرخواه. البته این آرمانشهرخواهی را نباید به مفهوم دقیق یا بهرکم دقیق‌تر آن، آن گونه که نزد اندیشمندان و پژوهشگران اجتماعی انسانی مطرح است، در نظر گرفت. آرمانشهرخواهی موردنظر این جستار، آن کشش و خواست مبهمی است که آدم‌ها را به سمت سامان‌های متفاوتی از وضع موجود به پیش می‌خواند. معمولاً در اعماق ذهن و قلب ما، خواستی، هرچند مبهم از سامانی که در آن شیر و عسل جاری است، وجود دارد. می‌ماند گستردگی و پیچیدگی و جنبه‌های شخصی، گروهی و عمومی این خواست مبهم

 

  جستارهایی درباره تئوری توطئه در ایران/

ترجمه و گردآوری محمدابراهیم فتاحی/ نشر نی(چاپ هفدهم)/ ۱۹۲ صفحه

 

کتاب جستارهایی درباره تئوری توطئه در ایران را محمدابراهیم فتاحی ترجمه و گردآوری کرده و اینک برای هفدهمین بار در ایران بازنشر شده است. این کتاب دربرگیرنده‌ی سه گفتار جامعه‌شناختی از یرواند آبراهامیان، احمد اشرف و محمدعلی همایون کاتوزیان است.

در گفتار نخست از یرواند آبراهامیان، ریشه‌های پارانوید در ایران طرح و مورد ارزیابی قرار گرفته است. نویسنده به شکلهای مختلف پارانوید در ایران و به ویژه بین جریانات سیاسی اشاره کرده و نقش آن را در توسعه‌نیافتگی ایران و به تعویق افتادن کثرتگرایی سیاسی مورد تحلیل قرار داده است.

گفتار دوم این کتاب به قلم احمد اشرف؛ جامعه‌شناس ایرانی مقیم آمریکاست. مباحث این گفتار حول سه بخش تدوین شده است: پیدایش توهم توطئه در وضعیت نیمه استعماری، توهم توطئه‌های شیطانی دشمنان ایران و جذابیت توهم توطئه برای ایرانیان.

گفتار سوم کتاب با عنوان خلیل ملکی، رد تئوری توطئه و پیشبرد جامعه مدنی، به قلم محمدعلی کاتوزیان است. مطالب این گفتار را یادداشتی درباره‌ی روشنفکران ایرانی، روشنفکر غیرعادی، چکیده‌ای از زندگینامه خلیل ملکی، خط مشی سیاسی ملکی، امتناع و رد تئوری توطئه در سیاست و گفت‌وگو، دموکراسی و رفرم تشکیل می‌دهند.

ضمیمه‌ی کتاب حاوی گزارشی از دستگیری خلیل ملکی است. در پیشگفتاری که مترجم برای کتاب نوشته است، ادبیات مطرح شده در کتب شرح و بسط داده شده‌اند.

این کتاب نخستین‌بار در سال ۱۳۸۲ منتشر شد و اینک برای هفدهمین بار روی پیشخوان کتابفروشی‌ها قرار گرفته است.