تازه های کتاب در ایران  - بخش نهم- آذرماه  139۶ 

 

نسرین پورهمرنگ

   

روزنامه خاطرات یک آدم ناقابل/
جورج و ویدون گروسمیت/ ترجمه‌ی شهلا طهماسبی/ نشر نو/ ۲۴۸ صفحه (مصور)

   کتاب روزنامه خاطرات یک آدم ناقابل اثر مشترک برادران گروسمیث است. جورج و برادرش ویدون گروسمیت در لندن به دنیا آمدند. پدرشان مدرس دانشگاه بود و همچنین برای مجله‌ی تایمز گزارش‌هایی از جلسه‌های محاکمه ی دادگاهها تهیه می‌کرد. پدر خانواده در عین حال به کار هنرپیشگی و تئاتر تعلق خاطر داشت و در تئاترهای مختلفی که در لندن به روی صحنه می‌رفت، ایفای نقش می‌کرد. از همین روی علاقه به تئاتر در خانواده‌ی گروسمیت‌ها به امری رایج بدل شد و فرزندان آقای گروسمیت نیز خیلی زود به دنبال حرفه‌ی بازیگری رفتند. اما آنها نیز به مانند پدر به یک حرفه قناعت نکردند و نویسندگی و تصویرگری را نیز دنبال کردند.

کتاب روزنامه خاطرات یک آدم ناقابل همچنان که اشاره شد با همکاری برادران گروسمیت نوشته شد. این کتاب رمانی طنز‌آمیز است که ابتدا طی یکسال از ۱۸۸۸ تا ۱۸۸۹- در مجله‌ی هفتگی پانچ لندن به صورت پاورقی و سریالی منتشر شد و پس از آن در سال ۱۸۹۲ به صورت یک جلد کتاب انتشار یافت.

داستان رمان روایتگر زندگی روزانه‌ی کارمند یک شرکت در لندن به نام آقای چارلز پوتر است که با همسرش کری، پسرش ویلی لوپن و بی‌شمار دوستانش، روزگار سرخوشانه‌یی را سپری می‌کند.

آقای پوتر در اتاق کارش در اداره روی‌ چارپایه‌ی بلند می‌نشست، قلم پر به دست می‌گرفت و در چارچوب به ظاهر خلل ناپذیر سلسله مراتب اداری به کارش مشغول می‌شد و می‌کوشید در مراوداتش به گونه‌یی رفتار نکند که به اصالتش خللی وارد شود. از نظر او مراوده‌ با نقاش‌های ساختمان، شاگرد مغازه‌ها، مستخدم‌ها، دکان‌دارها و آدم‌هایی که همه چیز را به دل می‌گیرند، می‌توانست به اصالت آدمی خدشه وارد کند.

آقای پوتر دلش می خواست در جمع دوستانش بدرخشد. به همین خاطر می کوشید تا همیشه جوکهای دست اول در آستین داشته باشد و برای سایرین تعریف کند. از اینکه دیگران او را تحسین کنند و در هر جمعی خودنمایی کند بسیار سر ذوق می‌امد. در همین ارتباط بود که تصمیم گرفت خاطرات روزانه‌اش را بنویسد و این تنها کار موثر از نظر آقای پوتر بود. در ابتدای کتاب از قول اقای پوتر چنین آمده است:  

چرا نبايد روزنامه خاطراتم را منتشر كنم؟ بسياري از اوقات خاطرات كساني را ديده‌ام كه اسم‌شان را نشنيده‌ام و ازشان سر درنمي‌آورم.چرا يادداشت‌هاي روزانه من نبايد جالب باشد؟ چون از قضاي روزگار قابل نيستم؟ تنها مايه تاسفم اين است كه نوشتن آن را در جواني شروع نكردم.

این رمان طنزامیز همراه با تصویرهایی از ویدون است. ویدون پیش از نگارش این کتاب با مشارکت برادرش، چند نمایشنامه از جمله شب مهمانی و رمانی به نام گزارشی از یک زن را در کارنامه دارد. زندگی‌نامه‌ی خودنوشت با عنوان از استودیو تا صحنه نیز دیگر اثر آقای ویدون است.

کتاب روزنامه خاطرات یک آدم ناقابل پس از انتشار با استقبال فراوان مخاطبان همعصر خود روبه رو شد. طی سالهای ۱۸۹۲ تا ۱۹۱۹ پانزده مرتبه تجدید چاپ شد. از این رمان خوشخوان، نمایش‌هایی در سال ۱۹۵۴ در تئاتر هنرهای لندن، در سال ۱۹۸۶ در تئاتر گریک، در سال ۱۹۹۳ در تئاتر گرینویچ و در سال ۲۰۱۱ در رویال و دِرنگیت اجرا شد. سه نمایش رادیویی نیز با اقتباس از این اثر کمیک طی سالهای ۲۰۰۴، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ اجرا شده است.

در سال ۱۹۶۴ فیلم صامت کن راسلز و در سالهای ۱۹۷۹ و ۲۰۰۷ سریالهایی با اقتباس از این رمان ساخته شد، که سریال اخیر به وسیله‌ی اندرو دیویس به اقتباس درآمد.

 

دختری در قطار/

پائولا هاوکینز/ ترجمه‌ی محبوبه موسوی/ نشر میلکان/ ۳۲۰ صفحه

   بنا بر آمار منتشر شده از موسسه خانه کتاب، رمان "دختری در قطار"   با ۲۳۰هزار نسخه در صدر جدول پرشمارگانترین کتاب‌ها در امردادماه امسال قرار گرفت.

این رمان زمانی که در آمریکا منتشر شد به مدت سیزده هفته در صدر فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های داستان نیویورک تایمز از فوریه ی سال ۲۰۱۵ قرار گرفت و تا ماه مارس ۲۰۱۵ یک میلیون جلد و تا آوریل همان سال، یک ونیم میلیون جلد از این کتاب به فروش رسید و تا ماه اوت این رقم به سه میلیون نسخه رسید. این کتاب توانست در زمان انتشارش، رکورد فروش بی‌سابقه ی هری‌پاتر را بشکند.

این استقبال آن اندازه چشمگیر بود که هالیوود نیز متوجه آن شود و به سرعت فیلمی معمایی به نویسندگی ارین کریسیدا ویلسون و کارگردانی تیت تیلور به اقتباس از آن ساخته شود.

 اثر داستانی "دختری در قطار" به واسطه ی راوی اول شخص و از زاویه دید سه زن: راشل، آنا و مگان روایت می‌شود.

راشل یکی از این راویان، به واسطه‌ی خیانت همسرش از او جدا شده است. زندگی‌اش به سختی می‌گذرد. هر روز با قطار به لندن رفت و آمد می‌کند. متوجه حضور زوجی در قطار می‌شود که بسیار شاد به نظر می‌رسند. راشل درباره‌ی زندگی آنها در ذهن خود خیالپردازی می‌کند و در عین حال به زندگی انها غبطه می‌خورد، اما واقعیت‌ها به گونه‌یی دیگر رقم می‌خورند...

کتاب دختری در قطار تاکنون به وسیله‌ی ناشران مختلف و با ترجمه‌های گوناگون به چاپ رسیده است و توانسته در ایران نیز رکورد فروش رمانهای خارجی را طی این مدت بشکند.

نویسنده‌ی کتاب توانسته با درون‌کاوی شخصیت راوی‌های کتاب، روایت چند لایه‌یی را خلق کند که در آن هر راوی مسائلی مشابه را از دیگاه خود به گونه‌یی متفاوت می‌بینند.

پائولا هاوکینز نویسنده‌ی اهل بریتانیا است که در شهر هراره از کشور زیمبابوه  در سال ۱۹۷۲به دنیا آمد.

پدرش استاد اقتصاد و روزنامه‌نگار مالی بود. پائولا زمانی که هفده سال داشت به شهر لندن آمد و در آنجا در دانشگاه آکسفورد، فلسفه، سیاست و اقتصاد خواند. مدتی را به عنوان گزارشگر مالی و روزنامه‌نگار در نشریه‌ی تایمز کار کرد. با موسسات انتشاراتی نیز همکاری می کرد و کتابی به نام اله پول که حاوی توصیه هایی مالی برای زنان بود منتشر ساخت.

اما شهرت وی به زمانی بازمی‌گردد که تصمیم به نوشتن رمان دختری در قطار می‌گیرد. این کتاب به موضوعاتی مانند خشونت خانگی، مواد مخدر و استعمال الکل و تاثیر آن بر روابط افراد می‌پردازد. این کتاب در سال ۲۰۱۵ منتشر و همچنان که پیشتر گفته شد، توانست رکورد کتاب پرفروشی مانند هری‌پاتر در لندن را بزند. خانم پائولا هاوکینز همینک در جنوب لند ن زندگی می‌کند.