تازه های کتاب در ایران  - بخش نخست- فروردین ماه  1393 

 

نسرین پورهمرنگ

 

سیلاب‌های بهاری/

ارنست همینگوی/ ترجمه‌ی محمدرضا شکاری/ نشر کوله‌ پشتی/ 104 صفحه

یوگی جانسون جلوی پنجره کارخانه بزرگ پمپ‌سازی شهر میشیگان ایستاده بود و بیرون را نگاه می‌کرد. بهار به زودی از راه می‌رسید. یوگی جانسون توی این فکر بود که ممکن است حرف این یارو نویسنده هاچینسون که می‌گفت اگر زمستان از راه برسد، ممکن است که بهار از پی آن بیاید. این بار هم درست از آب در بیاید؟ در نزدیکی یوگی، با یک پنجره فاصله، اسکریپس اونیل، ایستاده بود، یک مرد لاغر و دراز که صورتی کشیده داشت. هر دو ایستاده بودند و به محوطه خالی کارخانه پمپ‌سازی نگاه می‌کردند.

آنچه نقل شد بخش کوتاهی از رمان سیلاب‌های بهاری است. سیلاب‌های بهاری از نخستین اثار نویسنده‌ی مشهور آمریکایی "ارنست همینگوی" است. همینگوی این رمان را  در سال 1926 با عنوان The Torrents of Spring منتشر شد.
 وقایع رمان که در دهه ی 1920 میلادی روی می‌دهد مربوط به دو تن از سربازان جنگ جهانی نخست است که پس از جنگ در یک کارخانه مشغول به کار شده‌اند.

همینگوی از نویسندگان مشهور و صاحب سبک آمریکایی است. وی در سال  1898 در اوک پارک ایالت ایلینویز به دنیا آمد. پدرش پزشک و مادرش معلم پیانو و آواز بود. شهرت فراوان همینگوی مرهون سبک تاثیرگذار اوست. وی در سال 1925 نخستین مجموعه از داستان‌های کوتاهش را منتشر کرد. وی به استثنای دوره‌ی دو جنگ جهانی که به عنوان سرباز در این جنگ‌ها شرکت داشت بقیه ی عمرش را بی‌وقفه صرف نوشتن نمود.از وی 12 رمان و بیش از 10 مجموعه داستان کوتاه باقی مانده است.

 

 عشق بی‌پیرایه/

واندا واسیلوسکا/ ترجمه‌ی کریم کشاورز/ نشر بوتیمار/ 160 صفحه

   "عشق بی‌پیرایه" در سال 1945 به قلم واندا واسیلوسکا منتشر شد. واندا واسیلوسکا نویسنده‌ی اهل لهستان در ژانویه‌ی سال 1905  در شهر کراکوف دیده به جهان گشود.

وی از دوران جوانی جذب فعالیت‌های سیاسی شد و به ایده‌های سوسیالیستی گرایش پیدا کرد. انگاه به گروهی پیوست که قصد تشکیل جمعیت میهن پرستان لهستانی را داشتند و برای تاسیس نخستین ارتش مردمی و آزادیبخش لهستان کوشش فراوان نمود.

واسیلوسکا همزمان با فعالیت‌های سیاسی علاقمند به نگارش داستان و رمان نیز بود و در این داستا‌نها تلاش می‌کرد تا با الهام گرفتن از واقع‌گرایی‌های سوسیالیستی داستان‌هایی با زمینه‌های اجتماعی به نگارش دربیاورد.

وانداواسیلوسکا به خاطر کارهای ادبی و اجتماعی‌اش به اخذ چندین نشان‌ افتخار و نشان‌ جمهوری مردم لهستان مفتخر شد.
عشق بی‌پیرایه با ترجمه‌ی مترجم فقید گیلانی کریم کشاورز- نخستین بار در سال 1346 به وسیله‌ی "سازمان کتابهای جیبی" منتشر شد.

کریم کشاورز در سال 1279 در شهر رشت به دنیا آمد و در آبانماه 1365 درگذشت. از این مترجم فقید گیلانی آثاری دیگر نیز برجای مانده است که از جمله‌ی آنها می‌توان به قهرمان دوران، دوران کودکی، دشمنان، دوبروسکی، روستائیان، زارع شیکاگو، لبخند بخت، شهریار کوهسار و شبی در چهارراه اشاره کرد.

 

گذری بر میراث معنوی/

محمدعلی پیوند/ انتشارات آرون/ 120 صفحه

   "کذری بر میراث معنوی" نوشته‌ی "محمدعلی پیوند" به آن دسته از میراث معنوی ایران که در سازمان یونسکو به ثبت رسیده، از جمله آیین‌های نوروز باستانی پرداخته است.

این کتاب در هفت فصل نوشته شده و موضوع‌هایی مانند یونسکو، فولکلور یا فرهنگ عامه، زبان‌شناسی، هنرهای نمایشی، آیین و دین، مناسک و مراسم و میراث معنوی ایرانی ثبت شده در یونسکو را شامل می‌شود.

از آنجایی که آن دسته از میراث‌های معنوی که در سازمان یونسکو به ثبت می‌رسند امکان توسعه و کسب حمایت‌های این سازمان برخوردار می‌شوند، نویسنده در نخستین فصل کتاب به تاریخچه‌ی شکل‌گیری سازمان آموزشی علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد می‌پردازد. هدف‌های شکل‌گیری یونسکو، فعالیت‌های این سازمان، برپایی رویدادهای مهم جهانی، اعلام نام میراث‌های فرهنگی و معنوی، چیستی میراث معنوی، کنفرانس یونسکو و میراث فرهنگی و نقش کمیسیون ملی یونسکو در ایران از دیگر مطالبی است که در این فصل به آنها اشاره شده است.

"فولکلور" یا فرهنگ عامه عنوان فصل دوم کتاب است. نویسنده ضمن تعریف واژه‌ی فولکلور و ویژگی‌های آن، به برخی خصوصیات مردم شناختی نقاط مختلف ایران، ترانه ها و لالایی‌ها، ماشین‌نوشته‌ها، آیین‌های و بازی‌های محلی و... پرداخته است.

معرفی آثار ثبت شده‌ی ایران در فهرست میراث معنوی سازمان یونسکو، از دیگر موضوعات مطرح شده در این فصل می‌باشند. از ایران تاکنون 10 اثر در سازمان یونسکو به ثبت رسیده‌اند که عبارتند از: نوروز، موسیقی ردیفی ایرانی، قالیبافی استان فارس، آیین‌های پهلوانی، قالیشویی مشهداردهال کاشان، تعزیه، روش سنتی قالیبافی در کاشان، موسیقی بخش‌های خراسان، فناوری ساخت لنج در جنوب و نقالی.
در فصل سوم کتاب با عنوان "زبان‌شناسی" نویسنده ضمن شرح ویژگی‌های زبان به عنوان نوعی نظام ارتباطی نمادین که فرهنگ جامعه از طریق آن از نسلی به نسل دیگر انتقال می‌یابد، به چگونگی پیدایش، شکل‌گیری و توسعه‌ی زبان، تاریخچه‌ی تکامل زبان‌های ایرانی  در مناطق مختلف کشور مانند منطقه‌ی کرانی بیجار کردستان، سمنان و خور و بیابانک اشاره می‌کند.

در فصل چهارم کتاب با عنوان "هنرهای نمایشی" نویسنده اشاره می‌کند که هنرهای نمایشی شکلی از هنر است که برخلاف هنرهای کلاسیک (داستان‌نویسی یونانی، در مدرسه خواندن و نقاشی) هنرمند در آن با استفاده از بدن و فیزیک خود در گام نخست و پس از بهره‌گیری از امکانات دیگر به خلق هنر می‌پردازد.
معرفی تئاتر و انواع آن مثل سانسکریت کویتاتام در هند، عروسکی سیسیل در ایتالیا، نوگاگونه در ژاپن و معرفی تعزیه، اپرا و سیرک نیز در این فصل به چشم می‌خورد.

 در فصل پنجم با عنوان "آیین و دین" مولف پس از تعریف دین و خاستگاه آن، به موضوعاتی مانند توتم‌گرایی حیوانی و گیاهی، مانا، تابوگرایی، شامانگرایی، فیتشسیم، بت‌پرستی، جان‌گرایی، پیر شالیار، زار و گواتی به تفصیل اشاره می‌کند.  در فصل ششم کتاب نیز که به موضوع "مناسک و مراسم" اختصاص یافته است، می‌توان درباره‌ی آیین‌هایی که در شهرها و روستاهای مختلف ایران برگزار می‌شود اطلاعات مفیدی به دست آورد. از جمله‌ی این مراسم‌ها می‌توان به چمر، شفای مقدس، علم واچینی، عید قربان در کاشان و زیارت امامزاده گزو اشاره کرد.

معرفی مناسک تقویت و گذر و ارائه‌ی چندین نمونه  برای هر یک از این مناسک نیز در این فصل به چشم می‌خورد، از جمله  پرتاب کردن کودکان در هوا توسط بومیان استرالیایی، همشیر و همخون شدن در قبایل آفریقایی، غسل تعمید در کلیسای مسیحی‌ها، زایمان دروغین مردان در برخی قبایل استرالیایی و آفریقایی، گستی بستن در نزد زردشتیان و شیخوخیت در میان ترکمن‌ها.

"میراث معنوی ایرانی ثبت شده در یونسکو" عنوان آخرین فصل کتاب است که درآن میراث‌های معنوی از قبیل نوروز و قالیبافی تعریف شده‌اند.