تازه های کتاب در ایران  - بخش دوم - اردیبهشت ماه  1392 

 

نسرین پورهمرنگ

 پیانیست/

ولف برومل و کارستن کلمان/ ترجمه ناصر زاهدی/ 125 صفحه/ انتشارات جهان کتاب

«پیانیست» اثری جدید در مجموعه داستان‌های جنایی «قتل در پنج دقیقه» با ترجمه‌ی ناصر زاهدی منتشر شد. این اثر داستانی شامل 20 داستان کوتاه است که برومل و کلمان؛ دو نویسنده آلمانی نوشته و گردآوری کرده‌اند

کتاب «پیانیست» چهارمین اثری است که در ژانر جنایی و در قالب مجموعه داستان‌های «قتل در پنج دقیقه» منتشر شده‌اند. «راز غار آبی»، «عکس فوری» و «مار اوکیناوا» آثار دیگری از ولف برومل و کارستن کلمان هستند که آن‌ها هم با ترجمه زاهدی در این مجموعه منتشر شده‌اند.

«فراری‌ها»، «خبرنگار و دختر»، «دفاع از خود» و «سوداگری پراشتباه» نام برخی از داستان‌های این مجموعه هستند.

کارستن کلمان و ولف برومل دو نویسنده و روزنامه‌نگار آلمانی‌اند که در هامبورگ، وین و لندن فعالیت دارند. آن‌ها علاوه بر نوشتن داستان‌های به سفرنامه‌نویسی هم علاقه دارند. کلمان و برومل در این مجموعه علاوه بر داستان‌های کوتاه خود،‌ آثار جمعی از نویسندگان آلمانی را گرد هم آورده‌اند.

مجموعه «پیانیست» اثر ولف برومل و کارستن کلمان با ترجمه ناصر زاهدی به فارسی در 125 صفحه، با شمارگان 550 نسخه و به بهای 6 هزار تومان از سوی انتشارات جهان کتاب راهی کتابفروشی‌ها شده است.

 

ناهمتا/

 اثر ورونیکا راث/  ترجمه امیرمهدی عاطفی‌نیا/ 528 صفحه/ انتشارات آذرباد

«هر ساله در یک روز مشخص تمام کودکان شانزده ساله بایستی در آزمون استعداد سنجی شرکت کنند تا بدون توجه به فرقه‌ای که در آن به دنیا آمده‌اند تصمیم بگیرند که باقی عمر خود را در کدام فرقه می‌خواهند سپری کنند. بئاتریس پرایر شانزده ساله در خانواده‌ای از فرقه فداکاری به دنیا آمده بود، اما خصلت از خودگذشتگی هرگز در ذات او وجود نداشت. او احساس تنهایی می‌کرد و محیط به او فشار می‌آورد و احساس می‌کرد که به آنجا تعلق ندارد. وی در آزمون استعدادسنجی شرکت می‌کند ولی نتایج آزمون او شگفت انگیز است. او با تمام ورودی‌های دیگر یک فرق اساسی دارد. او یک ناهمتاست. این موضوع می‌تواند زندگی خود او و اطرافیانش را تحت تاثیر قرار داده و حتی خطرناک باشد...»

آنچه نقل و قول شد بخشی از رمان رمان «ناهمتا» است. «ناهمتا» اثر ورونیکا راث، نویسنده آمریکایی، داستانی تخیلی درباره‌ی آینده‌ی شهر شیکاگو و روی آوردن انسان‌ها در فرقه‌های گوناگون برای حمایت از فضیلت‌های خاص انسانی است.

به گفته‌ی ورونیکا راث، نویسنده‌ی این رمان، ایده‌ی نگارش این رمان در دوران دانشجویی به ذهنش خطور کرد. داستانی تخیلی که در آن آینده‌ای دور از جامعه‌ی شهر شیکاگو به تصویر کشیده شده است که مردمانش به پنج فرقه مجزا تقسیم شده‌اند و هر کدام باید از یک فضیلت خاص انسانی حمایت کنند. این فرقه‌ها عبارتند از فرقه فداکاری (از خودگذشتگی)، فرقه صلح طلبی (صلح و آرامش)، فرقه صداقت (روراستی)، فرقه شجاعت (شهامت) و فرقه دانش (هوش و علم).

کتاب Divergent (ناهمتا) نخستین کتاب از مجموعه داستانی سه جلدی است که جلد نخست آن در سال 2011 و جلد دوم آن به نام Insurgent (یاغی) در سال 2012 به چاپ رسید و جلد سوم آن قرار است در ماه‌های آینده منتشر شود.

اغلب شخصیت‌های داستانی این کتاب نوجوانان هستند، هرچند اضطرابی که در این داستان به تصویر کشیده می‌شود، بیش از آنکه متعلق به دنیای کودکان و نوجوانان باشد، نگرانی‌های شناخته شده متعلق به دنیای بزرگسالان است؛ که هم از بُعد روحی و هم جسمی از خانواده‌‌ی خود دور هستند.

این کتاب در زمان انتشارش 39 هفته در فهرست کتاب‌های پر فروش آمریکا قرار گرفت و در سال 2011 عنوان بهترین و پرفروش ترین کتاب سال را از آن خود کرد.

  

دروغ‌هایی که گفتیم/

دایان چمبرلین/ ترجمه‌ی هما درودیان/ انتشارات البرز/ 504 صفحه

«دروغ‌هایی که گفتیم» اثر دایان چمبرلین، نویسنده آمریکایی، با ترجمه‌ي هما درودیان منتشر شد. این رمان روایتگر روابط خانوادگی دو خواهر است که والدین خود را از دست داده‌اند.

این رمان که عنوان انگلیسی آن  «The lies we told» است در سال 2010 منتشر شد. زندگی خانوادگی دو خواهر که روابط عاطفی نزدیکی با هم دارند داستان این رمان را تشکیل می‌دهد. مرگ والدین‌شان این رابطه‌ی عاطفی را نزدیک‌تر هم می‌سازد. اما به تدریج  این رابطه متاثر از دروغ‌هایی که آن‌ها به یکدیگر می‌گویند به سردی و کدورت می‌گراید.

در بخشی از این رمان چنین آمده است: «هر خانواده‌ای داستانی دارد که از بس گفته و بازگفته می‌شود قطعی و انکارناپذیر به نظر می‌رسد. داستانی حک شده بر سنگ خارا... ارکان داستان خانواده من از این قرار است: پدر و مادرم را غریبه‌ای نقاب‌دار به قتل رساندند، قاتلی که آنان را جلوی ورودی خانه هدف گلوله قرار داد. خواهرم، ربکا، زیبا، سرکش، خونسرد و بسیار مستقل است. او برای خوشبختی به کسی نیاز ندارد. هر چند برای خوشبختی نیازمند خطر است. من حساس، آرام، با استعداد و هراسانم. از خیلی جهات مقابل خواهرم. من به امنیت، حمایت و مردی که دوستم داشته باشد نیاز دارم.»

دایان چمبرلین، نویسنده آمریکایی است که از سال 1989 شروع به نگارش رمان کرد. وی در اغلب رمان‌هایش به روابط انسانی می‌پردازد و پیچیدگی‌های روان‌شناختی روابط اعضای یک خانواده موضوع مورد علاقه‌ی او هستند.

از چمبرلین تاکنون 24 رمان منتشر شده است. «اعترافات تکان دهنده یک ماما» نیز عنوان رمان دیگری از این نویسنده‌ی آمریکایی است که ترجمه آن در ایران به کتابفروشی‌ها راه یافته است.

 

مبانی سیاست/  

استيون.دي.تنسي و نایجل جکسون/ ترجمه‌ی جعفر محسنی/ انتشارات ققنوس/
 407 صفحه /

 می‌کوشد دانشجویان رشته‌های گوناگون علوم سیاسی را در شکل‌دهی آرای سیاسی‌ مدد رساند. این کتاب با ترجمه‌ی جعفر محسنی در این هفته منتشر می‌شود.-

«مبانی سیاست» عنوان کتابی است کمک آموزشی برای دانشجویان علوم سیاسی که می‌توان از آن به عنوان یک پیشگفتار برای آشنایی دقیق‌تر باعلم سياست در قرن بيست و يكم استفاده کرد.

کتاب «مبانی سياست» با بحثی درباره‌ی سرشت سياست و تنوع رويكردهای دانشگاهی درباره‌ی فهم دانش سیاسی آغاز می‌شود. فصل دوم  به تشریح بافت‌های متنوعی می‌پردازد كه فعاليت سياسی در آن‌ها رخ می‌دهند. در فصل‌های سوم و چهارم مباحثی درباره‌ی ايده‌های رقيب برای ترسیم اهداف فعاليت سياسی جای دارد.

در چهار فصل پايانی كتاب به اين موضوع پرداخته شده  كه تصميمات سياسی از چه نوعی هستند و چگونه گرفته می‌شوند.

این‌که نظام‌های سياسی چگونه دستخوش تغيير می‌شوند در فصل پنجم مورد بررسی قرار گرفته است.

 تعريف مفاهيم كليدی در كادرهایی در خلال متن و نمايه آن‌ها بر اساس حرف نخست واژگان در پايان كتاب از جمله ویژگی‌های این کتاب است.