تازه های کتاب در ایران  - بخش سوم- خرداد ماه  1392 

 

نسرین پورهمرنگ

 

بی‌همان

هانس فالادا/ ترجمه‌ی محمد همتی/ انتشارات جیحون/ 596 صفحه

هانس فالادا؛ نام مستعار رودولف ویلهلم فریدریش دیتسن نویسنده‌ی آلمانی است که پس از انتشار تاثیرگذارترین رمانش، مدت زیادی زنده نماند و در همان سال انتشار رمانش درگذشت. رمان هانس فالادا که در ایران با عنوان بی‌همان ترجمه شده است در سال 1947 منتشر شد. در سالهای پس از پایان جنگ جهانی دوم وضعیت این کشور بغرنج‌تر از آن بود که نویسنده‌ای بخواهد به فکر نوشتن و چاپ اثرش در این کشور بیفتد. حتی اغلب نویسندگاه و هنرمندان و اندیشمندان از آنجا مهاجرت و به سایر کشورها رفته بودند. اما فالادا در روزهای سخت در کشور باقی ماند و از نزدیک شاهد درد و رنج مردمی شد که در آتش تعصب‌های نژادپرستانه سوختند.

بی‌همان داستان واقعی زندگی زن و شوهری از طبقه‌ی کارگر جامعه‌ی آلمان است که بعد از مرگ تنها فرزندشان، به جبهه‌ی مقاومت مردم آلمان‌ علیه هیتلر در زمان جنگ جهانی پیوستند و توانستند اقدامات فراوانی را علیه نازی‌ها سازماندهی کنند.

‌بی‌همان اگرچه در زمان انتشارش به زمان آلمانی مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، اما انتشار آن در نسخه‌های محدود و حتی به صورت خلاصه شده بود. ترجمه‌ی این اثر به زبان انگلیسی با عنوان Every Man Dies Alone و Alone in Berlin، در کشورهای آمریکا و انگلیس، توجه بسیاری از منتقدان را به خود جلب نمود و برخی آن را برترین اثری دانسته‌اند که تاکنون به زبان آلمانی در باره ی وقایع جنگ جهانی دوم در این کشور نوشته شده است.

فالادا با بهره‌گیری از مشاهدات خود و نقل و قول روزنامه‌ها، توانست وقایعه‌نگاری خود را در قالب داستان به خوانندگان عرضه نماید و توجه فراوان آنان را نیز به اثرش جلب نماید.

فادالا رمانش را در مدت 24 روز نوشت و متاسفانه نتوانست بعد از به پایان رسانیدن اثرش مدتی طولانی به حیات خود ادامه دهد و در همان سال درگذشت.وی پس از مرگش به نویسنده‌ای مطرح در آلمان تبدیل شد و برخی از آثارش از جمله مرد کوچک، اکنون چه؟ در خارج از مرزهای آلمان هم به شهرت دست یافت.

این کتاب توانست پس از انتشار در صدر جدول فروش ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه و کانادا قرار گیرد و نیویورک تایمز آن را رویداد ادبی سال 2009 نامید. در سال 1975 نیز این رمان به کارگردانی آلفرد فوهرر، با بازی هیلدگارد کنف و کارل راداتس در نقش‌های اصلی، به صورت فیلم سینمایی اکران شد.

رودولف ویلهلم فریدریش دیتسن با نام مستعار هانس فالادا از برجسته‌ترین نویسندگان قرن بیستم آلمان، در 21 جولای 1893 در گرایفزوالد متولد شد و در سال 1947 درگذشت.

  

رقص گردنبند/

گراتزیا دلددا/ ترجمه‌ی بهمن فرزانه/ انتشارات کتاب خورشید/ 144 صفحه

ما هرگز نخواهیم مرد. تا وقتی جرقه‌ای از عشق وجود دارد نخواهیم مرد. هر چند آن جرقه در ظاهر نفرت بنماید، عشق به هر حال از قلب بیرون می‌زند. مثل دانه‌ای که از زمین یخ‌زده سر بیرون می‌کند و ما قدرت خاموش کردن این جرقه را نداریم، حتی با مرگ جسمانی.

چاپ دوم کتاب رقص گردنبند اثر گراتزیا دلددا با ترجمه‌ی بهمن فرزانه روانه ی کتابفروشی‌ها شد.

این رمان پیش از این به ‌وسیله‌ی  دو ناشر با همین ترجمه راهی کتابفروشی‌ها شده بود و به تازگی برای بار سوم نیز منتشر شده است.

گراتزیا دلددا، در 27 سپتامبر 1871  در شهر نوئورو در جزیرهٔ ساردنی در ایتالیا در خانواده‌ای از طبقه‌ی متوسط به دنیا آمد. وی با وجود محدودیت‌هایی که در آن زمان زنان در جامعه تحمل می‌کردند، توانست از فرصت‌های محدود زندگی‌اش استفاده کند و راه خود را به سوی مسیر رشد و تعالی بپیماید. دلددا با تکیه بر همت شخصی‌اش توانست به نویسنده‌ای مطرح در اروپا و جهان تبدیل شود.

دلددا که تا سوم ابتدایی در مدرسه‌ی عمومی به تحصیل پرداخت، با حضور در کتابخانه‌‌ای که در منزل عمه‌اش واقع شده بود ضمن ادامه‌ی تحصیل زیر نظر معلم خصوصی، با آثار نویسندگان و شاعران مطرح جهان آشنا شد.

وی ضمن مطالعه‌ی آثار نویسندگان ایتالیایی به مطالعه‌ی آثار نویسندگان فرانسوی و روس نیز پرداخت. وی به آثار گابریله دانونتزیو شاعر و نویسنده‌ی معاصر هموطنش علاقه‌ای ویژه داشت.

دلددا در شرایط خانوادگی نابسامانی دوران نوجوانی و جوانی‌اش را سپری کرد.. پدر به مرز ورشکستگی رسیده بود و یکی از برادرانش، سانتوس، به مشروب‌خواری افراطی روی آورد و دیگری، آندرئا به جرم ضرب سکه‌ی تقلبی و تخلف‌های دیگر مدتی را در زندان به‌سر برد. در چنین شرایطی دلدا شروع به نوشتن کرد و در هفده سالگی اولین داستان کوتاهش را با عنوان خون کسی از اهالی ساردنی برای یکی از مجلات رم فرستاد که در آن مجله منتشر شد.

وی به‌زودی به نویسنده‌ای پر کار تبدیل شد و طی سال‌های ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۹ به تقریب هر سال یک کتاب منتشر نمود.

او در سال 1926 موفق شده بود به عنوان نخستین زن ایتالیایی جایزه ادبی نوبل را به دست آورد و در 64 سالگی از دنیا رفت. به اعتقاد برخی منتقدان، رقص گردنبند در اهدای جایزه نوبل ادبیات به این نویسنده بسیار موثر بوده است.

کلیسای مریم منزوی؛ آخرین کتابی که در زمان حیات این نویسنده ایتالیایی از وی منتشر شد، داستان زن جوانی است که به بیماری سرطان مبتلا است. گراتزیا دلددا خود نیز در ۱۵ اوت ۱۹۳۴ بر اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.

وسوسه، چشم‌های سیمونه، گنج، غربت، کبوترها و بازها، راه خطا، حریق در باغ زیتون، پس از طلاق و الیاس پورتولو از جمله آثار این نویسنده‌ی ایتالیایی هستند که با ترجمه‌ی فرزانه به فارسی منتشر شده‌اند.

 

سه سرباز/

جان دس پاسوس/ ترجمه‌ي علی کهربایی/ نشر کتاب‌ نیکا/ 476 صفحه

روزی را به یاد آورد که لخت وسط اتاق ایستاده بود و گروهبان سربازگیری اندازه‌اش می‌گرفت و معاینه‌اش می‌کرد. ناگهان دریافت زمان را به یاد ندارد. می‌تواند تنها یک سال پیش باشد؟ با این همه همین یک سال فاتحه تمام سال‌های دیگر عمرش را خوانده بود. حالا اما، زندگی را دوباره شروع می‌کند. دیگر از این فروتنی چاپلوسانه در برابر چیزهای بی‌ارزش رها می‌شود. بی‌هیچ ملاحظه‌ای خودش خواهد بود.

آنچه نقل و قول شد بخشی کوتاه از رمان سه سرباز است.رمان سه سرباز اثری کلاسیک در ژانر داستان‌های مربوط به جنگ است که نویسنده آن را براساس واقعیت‌های رخ‌داده طی جنگ جهانی اول نوشته است.

رمان سه سرباز در سال 1920 میلادی به قلم جان دس پاسوس؛ نویسنده‌ی آمریکایی منتشر شد. این رمان یکی از آثار شناخته شده و کلاسیک در باره‌ی جنگ جهانی اول است. وی در 28 دسامبر سال 1970 و در سن 74 سالگی درگذشت.

با اینکه سال‌ها از انتشار این کتاب در آمریکا گذشته، اما هنوز آثاری که پس از آن درباره‌ی جنگ نوشته می‌شوند با این اثر مقایسه شده و نویسنده‌ی این کتاب توانسته با زاویه‌ی دید قابل تاملی که در این کتاب به نمایش گذاشته، دیدگاه خوانندگان خود را درباره ‌ی جنگ و ماهیت آن تحت تاثیر قرار دهد.

آثار پاسوس حاصل مشاهدات و تجربه‌های اوست. شاید از همین‌رو بسیار تاثیر گذار و عمیق جلوه می‌کنند. سارتر در مقاله‌ای که به سال 1938 نوشت تصريح کرد: من دوس پاسوس را بزرگترين نويسنده زمانمان می دانم.

پاسوس تنها یک نویسنده‌ی آثار ادبی نبود. اندیشه‌های سیاسی او با مشاهده‌ی جنایت‌های ژنرال فرانکو و طرفدارانش در جنگ داخلی اسپانیا، از سوسیالیسم به هم سويی با سناتور مک کارتی در آمریکا متمایل شد.

 مدار 42 در سال 1930، 1919 در 1932 و پول کلان در 1936 که با عنوان سه‌گانه‌ی يو. اس.ای شناخته می‌شوند، از مشهورترین آثار ادبيات معاصر در آمریکا محسوب می‌شوند.

ینگه‌ی دنیا 1919 و ینگه‌ی دنیا مدار 42 دو اثر دیگر از دس پاسوس هستند که پیش از این با ترجمه سعید باستانی منتشر شده بودند.