تازه های کتاب در ایران  - بخش چهارم - تیر ماه  1392 

 

نسرین پورهمرنگ

 میرزا کریم خان رشتی (خان اکبر و فتح تهران)/

احمد علی دوست/ نشر گیلکان/ 84 صفحه

میرزا کریم خان رشتی از جمله مبارزان گیلانی در دوره‌ی مشروطیت بود که پس از تعطیلی مجلس به وسیله‌ی محمد علی شاه قاجار و حاکمیت فضای اختناق بر کشور، به همراه جمعیتی فراوان از مجاهدان و مبارزان گیلانی برای فتح تهران و بازگشایی مجلس، روانه ی این شهر شدند.

پس از محاصره‌ی تبریز به دست قوای دولتی و بیگانه، اگر مردم گیلان مجاهدت به خرج نمی‌دادند، شاید حوادث به سمتی دیگر پیش می‌رفت و جنبش مشروطیت با بُن بستی گُذرناپذیرتر مواجه می‌شد.
جزوه‌ای که به همت محقق گیلانی احمد علی دوست و با همکاری نشر گیلکان در سال جاری منتشر شده است، مجموعه‌یی دربرگیرنده‌ی تلاش‌های این مبارز رشتی و دوستان و همراهانش است و علاوه بر این بخش‌هایی از این کتاب نیز به تاریخچه‌ای مختصر از سلسله‌ی قاجار و چگونگی روی کار آمدن رهبران آن و حوادث دوران مشروطیت پرداخته است.

محتوای اصلی این کتاب که همان زندگینامه‌ی میرزا کریم خان رشتی است، پیش از این به صورت مقاله در جلد ششم مجموعه‌ی گیلان نامه (به مدیریت پوراحمدجکتاجی) منتشر شده بود و اینک در قالب یک کتاب و افزودن برخی مطالب به طور مستقل منتشر و در اختیار علاقمندان تاریخ جنبش مشروطیت و محققان گیلانی قرار گرفته است.
این کتاب در صفحه‌های پایانی و ضمیمه‌ی خود دربرگیرنده‌ی تصاویری از شخصیت‌ها و مبارزان مرتبط با مطالب این کتاب است.

 

جاناتان، مرغ دریایی/

ریچارد باخ /  ترجمه‌ی سلماز بهگام/ نشر ترانه/ 112 صفحه

جاناتان، مرغ دریایی اثر نویسنده ی آلمانی ریچارد باخ است که در قالب تمثیلی، داستان زندگی یک مرغ دریایی را روایت می‌کند. جاناتان اگرچه همچون هر مرغی دیگر مشتاق پرواز کردن است، اما او پرواز کردن را فقط برای جست و جوی غذا و شکار حیوانات دیگر نمی‌خواهد، بلکه شوق رسیدن به هدف‌های عالی‌تر زندگی و لذت‌های بالاتر، همه‌ی فکر و ذهن او را به خود مشغول کرده است. آموختن و کسب تجربه‌های جدید برای او لذتی بیشتر به همراه دارد از اینرو برای رسیدن به هدف‌های متعالی که در سر دارد ناگزیر از بی‌اعتنایی به خرافه‌ها و آموزه‌های سنتی گروه خود می‌شود. بدیهی است که این بی‌اعتنایی‌ها برای او عواقب تلخی نیز به همراه داشته باشد. اعضاس سنتی گروه او را سخت مورد انتقاد قرار می‌دهند و از گروه طرد می‌کنند.

جاناتان تنهایی، گرسنگی و خطر حمله‌ی حیوانات قویتر را به جان می‌خرد تا بتواند دنیاهای جدیدتر و والاتری را تجربه و از درک آن لذت ببرد.
نویسنده در این اثر خود می‌کوشد تا به خواننده یادآوری نماید که آدمی تنها به واسطه‌ی تلاش و کوشش خود می‌تواند تجربه‌های متعالی‌تری از زندگی به دست آورد و به هدف‌هایی که در دوردست ترسیم کرده دسترسی پیدا کند.

ریچارد باخ در سال ۱۹۳۶ در اوک پارک ایلینوی به دنیا آمد. او فرزند رولند روبرت و روت هلن شاو باخ و همچنین از نوادگان یوهان سباستین باخ، آهنگساز بزرگ و مشهور آلمانی بود.وی در سال ۱۹۵۵ وارد کالج لانگ بیچ استیت شد که در حال حاضر به عنوان لانگ بیچ، دانشگاه ایالت کالیفرنیا شناخته می‌شود.
باخ از ازدواج با همسر اولش صاحب ۶ فرزند شد و چون اعتقادی به ازدواج نداشت از آن‌ها جدا شد و رهایشان کرد. یکی از فرزندانش، جاناتان، کتابی به نام بر فراز ابرها در مورد روابطش با پدری که هیچ وقت او را نشناخت، نوشته است.

این رمان با عنوان Jonathan Livingston Seagull نخستین بار در سال 1970 میلادی منتشر شد. در ایران نیز پیش از این مترجمانی دیگر این رمان کوتاه را ترجمه کرده‌اند و اینک نشر ترانه بار دیگر آن را با ترجمه‌ای جدید روانه‌ی کتابفروشی‌ها کرده است.

  

مسئله‌ی اسپینوزا/

اروین یالوم/ ترجمه‌ی حسن کاظمی/ انتشارات صبح صادق/ 460 صفحه

رمان مسئله‌ی اسپینوزا اثر اروین یالوم را حسن کاظمی ترجمه کرده است. این رمان خاطرات زندگی اسپپنوزا، فیلسوف هلندی را روایت کرده است که چگونه آلفرد روزنبرگ؛ نظریه‌پرداز حزب نازی متاثر از نظریه‌های وی، ایدئولوژی حزب نازیسم را ساختاربندی کرد.

باروخ اسپینوزا (بندیکت دِ اسپینوزا) که در فاصله‌ی سال‌های ۱۶۳۲ - ۱۶۷۷ میلادی زندگی کرد  یکی از نامدارترین خردگرایان فلسفه‌ی قرن هفدهم و زمینه ‏ساز ظهور نقد مذهبی و همچنین عصر روشنگری در قرن هجدهم به شمار می‌آید. وی به واسطه‌ی نگارش مهم‏ترین اثرش- اخلاقیات- که پس از مرگ او به چاپ رسید و در آن دوگانه‏انگاری دکارتی را به چالش می‏کشد، یکی از مهم‏ترین فیلسوفان تاریخ فلسفه‌ی غرب به شمار می‏رود. فیلسوف و مورخ، گئورگ ویلهلم فریدریش هگل، دربارۀ فیلسوفان هم عصر خود نوشت:شما یا پیرو اسپینوزا هستید، و یا اساساً فیلسوف نیستید.

دين و دولت و رساله سياست از ديگر آثار اسپینوزا به شمار می‌روند.
اروین یالوم رمان مسئله‌ی اسپینوزا را در دو بخش نوشته است. بخش نخست این رمان به زندگی اسپینوزا پرداخته و در بخش بعدی چگونگی تاثیرپذیری آلفرد روزنبرگ، نظریه‌پرداز حزب نازی از اسپینوزا روایت شده است.
 نویسنده در تدوین زندگینامه‌ی اسپینوزا متوجه می‌شود که آثار و تفکر این فیلسوف بسیار مورد توجه نازی‌ها قرار گرفته از این رو رمان به طور موازی به زندگی روزنبرگ و اسپینوزا پرداخته است. 

 

 پاریس، جشن بیکران/

ارنست همینگوی/  ترجمه‌ی فرهاد غبرایی/ نشر کتاب خورشید/ 232 صفحه

چاپ ششم پاریس جشن بیکران اثر ارنست همینگوی با ترجمه فرهاد غبرایی روانه ی کتابفروشی‌ها شد. در این کتاب، همینگوی خاطرات خود را از شهر پاریس در دهه‌ی 20 قرن بیستم روایت کرده است.
كتاب خاطرات همینگوی نخستين بار در سال 1964، با عنوان
A Moveable Feast (جشن متغیر) و سه سال پس از مرگ همينگوی منتشر شد. جشن متغیر آیینی است که هرساله در روز معینی از هفته در پاریس برگزار می‌شود.
این کتاب پس از انتشار بسیار پرفروش شد. همینگوی در این کتاب خاطرات خود را ذیل عناوینی همچون کافه خوب میدان سن میشل، درس‌های مسی استاین، نسل گمشده، شکسپیر و شرکا، آدم‌های کنار سن، بهار کاذب، گرسنگی انضباط خوبی بود، ازرا پاوند و طبع لطیفش و مردی که داغ مرگ خورده بود تدوین کرده است.

دو مقاله نیز با عنوان‌های استاد همینگوی نوشته گابریل گارسیا مارکز و همینگوی جشن مشترک به قلم ماریو بارگاس یوسا ضمیمه‌ی بخش پایانی این کتاب شده است. بارگاس یوسا  این کتاب را طلسمی جادویی می‌داند که هر فصلش داستان کوتاهی است آراسته به حسن‌های بهترین‌ داستان‌های همینگوی؛ داستان‌هایی چنان سرزنده و شفاف که زندگی منظم و پرشتاب نویسنده‌شان را پیش چشم خواننده به تصویر می‌کشند، تصاویری از روزهایی که شهرت در گوشه و کنار پاریس در انتظار همینگوی جوان بود.
همینگوی در 21 ژوئیه 1898 در اوک پارک ایالت ایلینویز آمریکا دیده  به جهان گشود. پدرش کلارنس یک پزشک و مادرش، گریس، معلم پیانو و آواز بود.
در سال 1925 نخستین مجموعه از داستان‌های کوتاهش منتشر شد. همینگوی، بی‌وقفه به نوشتن پرداخت و تنها در زمان دو جنگ جهانی از نوشتن باز ماند. وی در این دو جنگ شرکت کرد و دو مدال افتخار و شجاعت نیز کسب نمود. وی از پایه‌گذاران نوع ادبی، موسوم به وقایع‌نگاری ادبی شناخته می‌شود. از این نویسنده 12 رمان و بیش از 10 مجموعه داستان کوتاه باقی مانده است.

گفتنی اینکه، فرهاد غبرایی مترجم این اثر، اهل گیلان و در سال 1328 در لنگرود به دنیا آمد و متاسفانه در سال 1373 در اثر تصادف درگذشت. حریم نوشته ، سفر به انتهای شب، خانواده پاسکال دوآرته ، شکست، آسوموار و فلینی از نگاه فلینی برخی از ترجمه‌های منتشر شده از غبرایی هستند.