تازه های کتاب در ایران  - بخش نخست - فروردین ماه  1391 

 

نسرین پورهمرنگ

عروسی خونین پاریس/
هاینریش مان/ ترجمه ی محمود حدادی/ انتشارات کتاب پارسه/ 584 صفحه

هاینریش مان برادر بزرگتر نویسنده ی مشهور آلمانی توماس مان- و فرزند بزرگترتوماس جان هنریش مان است، که خود در زمان حیاتش از شهرتی فراوان برخوردار بود. وی در فاصله ی بین سالهای 1871 تا 1950 زندگی کرد و شاهد جنایتهای حکومت فاشیستی هیتلر بود. داستانهایش از مضامین اجتماعی برخوردار بود و انتقادات شدید وی به ماهیت استبدادی و نظامیگری رژیم هیتلر، به تبعید وی در سال 1933 از آلمان منجر شد. از همین روی اغلب آثار خلق شده به وسیله ی وی، نمونه هایی از ادبیات مهاجرت آلمان در زمان هیتلر به حساب می آیند. 
عروسی خونین پاریس رمانی تاریخی است که نویسنده در آن جنگهای مذهبی در فرانسه قرن شانزدهم؛ یعنی دوره ی حکومت هنری چهارم را به تصویر می کشد. جنگ اصلی بین پروتستان ها و کاتولیک هاست و نویسنده کوشیده تا از اسناد تاریخی برای شکل بخشیدن به وقایع رمانش استفاده کند. نویسنده این رمان را در اواخر عمر خود به تحریر در آورد؛ یعنی زمانی که وی شاهد خانمانسوزی ناشی از آتش تعصبات کور مذهبی در کشورش و سایر کشورهای اروپایی در جنگ جهانی دوم بود. هنری چهارم با نیکخواهی کوشید تا با ابلاغ منشور نانت و اعلام برابری ادیان و آزادی عقیده، به جنگهای بی ثمر مذهبی پایان دهد، اما در نهایت خود قربانی آتش کین خواهی مذهبیون مسیحی شد. منشور نانت در قرن ۱۷ به وسیله ی  لوئی چهاردهم باطل شد که موجب مهاجرت صدها هزار پروتستان از فرانسه گردید.
هاینریش مان در تنهایی و بی پولی در کالیفرنیا ی آمریکا از دنیا رفت و بعدها پیکرش به آلمان شرقی منتقل شد.
محمود حدادی مترجم عروسی خونین پاریس پیشتر نیز رمانهای فرشته آبی و زیردست را از همین نویسنده ترجمه و منتشر کرده بود. 

فرهنگ زرتشتيان يزد/
صديقه رمضان‌خاني/ انتشارات سبحان/ 556 صفحه

کتاب فرهنگ زرتشتیان یزد به طور مشروح به جشن ها و آیین های ایرانی رایج در نزد ساکنان یزد، به ویژه زرتشتیان ساکن این استان می پردازد. محقق به آیین های گوناگونی که طی سال در نزد ساکنان بخشهای مختلف این استان رایج است و با رسم های نمادین ویژه ای گرامی داشته می شود، می پردازد. از جمله ی این آیینها، گهنبارها یا همان جشن های فصلی هستند. گهنبارها جشن‌هاي 6 گانه‌اي اند كه در 6 دوره ی  سال برگزار مي‌شوند و پنج روز پاياني سال نيز گهنبار (آفرينش انسان) ناميده مي‌شود.  
محقق به دلایل برپایی جشنهای ماهیانه و یا فصلی در ایران کهن اشاره می کند و سپس به ابعاد جشن نوروز در منطقه می پردازد. ارج و قرب جشن نوروز سبب شده تا نویسنده به طور گسترده آیین های مربوط به این جشن کهن را در منطقه ی یزد مورد واکاوی قرار دهد.
آیین هایی که با نوروز در ارتباط هستند نیز مانند، چهارشنبه سوري و 5 روز آخر سال كه به فرود آمدن فروهر درگذشتگان اختصاص دارد، مورد توجه نویسنده ی کتاب بوده است که از جمله رفتارهای آیینی که در این جشنها برکزار می شود می توان به مراسم فال كوزه، تهيه لُرك، شكستن كوزه و پختن آش رشته اشاره کرد.بررسی مراسم پنجه كوچك و پنجه بزرگ كه در اصطلاح زرتشتيان به آن گهنبار هَمَس پَت ميديم گاه گفته مي‌شود، از دیگر مواردی است که محقق به آنها پرداخته است. ده روز مانده به نوروز را پنجه ی کوچک می گویند و پنج روز پايان سال هم پنجه ی بزرگ  نامیده می شود. از جمله مکانهایی که می توان برگزاري اين جشن  را در آن سراغ گرفت روستاي شريف آباد اردكان يزد است.
رسمهایی که با آنها به پیشواز نوروز می رویم از جمله چيدن سفره هفت سين و ملزومات مرتبط با آن نیز به تفصیل در کتاب آمده است.
اشاره به مراسم نيايش و ديد و بازديدهاي نوروزي و آيين‌هايي مانند هفدرو كه در 6 فروردين برگزار مي‌شود يا روز امرداد تا خورداد از ماه فروردين و نيز سيزده بدر از دیگر بخشهای این کتاب تحقیقی را شامل می شود. 

ویلت/
شارلوت برونته/ ترجمه ی رضا رضایی/ نشر نی/ 712 صفحه

شارلوت برونته به همراه دو خواهرش امیلی و آن- از نویسندگاه شهیر انگلیسی در دوره و سبک کلاسیک هستند. شارلوت در مدت زمان کوتاه زندگی اش که بیشتر از 39 سال طول نکشید (1855-1816)، توانست سه رمان منتشر نماید که نخستین و مشهورترین آنها با عنوان جین ایر در اکتبر 1847 با امضای مستعار کِرِر بِل چاپ شد. رمان شرلی در اکتبر 1849 منتشر شد و آخرین رمان وی که در زمان حیاتش در ژانویه ی 1853 انتشار یافت ویلت نام دارد. ویلت عنوان شهری خیالی است که نویسنده با الهام از حوادث زندگی خودش به تحریر آن پرداخته است. شخصیت محوری داستان، دختری به نام لوسی است که به شهر ویلت سفر می کند تا در آنجا به تدریس بپردازد، اما فرهنگ و مذهب متفاوت اهالی آن شهر، مشکلات فراوانی برای او ایجاد می کند؛ مشکلاتی که به سرخوردگی های اجتماعی او منجر می شود، و این سرخوردگی ها در چالش با آرمانهای فردی و اخلاقی وی، او را دچار احساس یاس و افسردگی می نماید.
لوسی دل به جوانی می سپارد که احساس می کند ازدواج با وی می تواند پایان بخش احساس تنهایی و رنجی که از این بابت تحمل می کند، باشد؛ اما تفاوتهای فرهنگی و مذهبی و فشارهای اجتماعی مانع از انجام این ازدواج می شود. او برای گریز از بطالتهای روزمره به عشق پناه می برد و در این گریز و پناه جویی، خواننده را به درک زوایای پنهان عواطف و خیالات زنانه سوق می دهد.
آرزوها و محدودیت هایی را که برونته در این رمان به تصویر می کشد، بی شباهت به آنچه نیست که از زندگی وی در کتابها نقل و قول شده است.  
 

مار اکیناوا/
ولف برومل و کارستن کلمان/ ترجمه ی ناصر زاهدی/ انتشارات جهان کتاب/ 125 صفحه

  مار اکیناوا نخستین جلد از مجموعه یی به نام قتل در پنج دقیقه است که حاوی داستانهای کوتاه جنایی است. نخستین جلد با عنوان مارکینا به کوشش ولف برومل و کارستن کلمان، دو روزنامه نگار آلمانی جمع آوری و تدوین شده است.
   زبان اصلی مجموعه نیز آلمانی است که دارای بیست داستان کوتاه از نویسندگان مختلف است. جلدهای بعدی این مجموعه قرار است در ابتدای سال‌اینده راهی بازار کتاب شود.
راه شهرت، خاطرات به بهای زندگی، نرده به راه می افتد، بذله گوی زندانی، قاتل فراموشکار و تابوت زیبای بدون جنازه از جمله داستانهای این مجموعه است.

 داستان بعدی/
سیس نوتبوم/ ترجمه ی شهروز رشید/ نشر قطره/ 122 صفحه

   سیس نوتبوم داستان نویس هلندی است که با انتشار رمان داستان بعدی در سال 1991 به شهرت رسید. این رمان رواتیگر زندگی نویسنده یی است که پیش از این به معلمی مشغول بود. این معلم تجربه هایی عجیب در زندگی را پست سر می گذاردٰ او هر شب که می خوابدٰ صبحگاهان خود را در شهری دیگر می یابد. رمان با زبانی شاعرانه هم از رویکردی انتزاعی برخوردار است و هم از ابعادی واقعیٰ به گونه یی که طیف وسیعی از مخاطبان  از اهل فلسفه گرفته تا علاقه مندان به موضوعات علمی و آثار کلاسیک و ادبیات مدرن را به سمت خود جلب می کند.
   داستان از آنجا شروع می شود که شخصیت اصلی داستان صبح هنگام از خواب برمی خیزد و خود را در اتاق هتلی در شهر لیسبون می یابد و این در حالی است که شب گذشته در اتاق منزلش در آمستردام به خواب رفته بود. اما اتاق این هتل چندان هم برای وی ناآشنا نیست چرا که او بیست سال پیش در همین هتل اقامت کرده بود.