تازه های کتاب در ایران  - بخش دهم - دی ماه  1390 

 

نسرین پورهمرنگ

 

 چه باشد آنچه خوانندش تفکر/
مارتین هایدگر/ ترجمه ی سیاوش جمادی/ انتشارات ققنوس/ 455 صفحهچه باشد آنچه خوانندش تفکر؟ مجموعه یی است از درسگفتارهای مارتین هایدگر فیلسوف آلمانی. این کتاب در بردارنده ی درسهایی است که هایدگر طی دو ترم دانشگاهی در سالهای 1951 و 1952 به دانشجویانش در کلاس ارائه داد.
بخش نخصت این کتاب دارای 10 درسگفتار و بخش دوم در برگیرنده ی 11 درسگفتار است. این اثر را در شناخت اندیشه های هایدگر به ویژه اندیشه های متاخر او دارای اهمیت می دانند چون این درسها در سالهایی ارائه شد که او پس از یک دوره ی چند ساله ی محرومیت از تدریس به کلاسهای دانشگاه بازگشته بود.
هایدگر پس از پایان جنگ جهانی دوم به علت همکاری با نازیها و عضویت چند ماهه در حزب نازیسم از سال 1946 تا سال 1951 از تدریس در دانشگاهها منع شد و از سال 1952 دوباره اجازه ی تدریس یافت. او تا سال 1976 به عنوان استاد ممتاز دانشگاه فرایبورگ به تدریس ادامه داد و در 26 ماه مه همین سال دیده از جهان فرو بست.
تاثیر اندیشه های هایدگر محدود به فلسفه نیست و در شکلهایی از روان درمانی، الهیات پروتستان و کاتولیک، تاثیر هایدگر به وضوح دیده می شود. اندیشه های وی به گونه یی پوشیده تر در مطالعات ادبی، زیست محیطی، علوم اجتماعی و زیبایی شناسی نیز قبال ردیابی است.
چه باشد آنچه خوانندش تفکر؟ با ترجمه ی سیاوس جمادی به همراه واژه نامه ی آلمانی انگلیسی فارسی برای دومین بار است که منتشر می شود.

ابلوموف/
مارسل کوولیه/ ترجمه ی محمدرضا حاکی/ نشر بیدگلابلوموف عنوان نمایشنامه یی است نوشته ی مارسل کوولیه که بر اساس رمانی به همین نام اثر ایوان الکساندرویپ گنچاوف داستان نویس روسی نوشته شده است. این نمایشنامه محتوایی طنزآمیز دارد و ابلوموف نماد ارباب زاده ی بیکار در فرهنگ روسیه در اواخر قرن نوزدهم است. او انسانی تن پرور و فرومایه است که برای دستیابی به رویاهایش جز رخوت و تنبلی هیچ کاری از خود بروز نمی دهد.
مارسل کوولیه علاوه بر نمایشنامه نویسی خود به کارگردانی و بازیگری نیز می پردازد.
اجرای آثار اوژن یونسکو در سالن تاتر شهر پاریس تا به امروز 57 سال است که به وسیله ی او ادامه دارد.

تاریخ فلسفه قرن هجدهم، (جلد پنجم)/
امیل بریه/ ترجمه اسماعیل سعادت / انتشارات هرمس/ 367 صفحهامیل بریه، یكى از سرشناس ترین مورخان فلسفه در قرن بیستم است. تاریخ فلسفه ی او یکی از منابع معتبر در باره ی تاریخ فلسفه است.او تاریخ فلسفه را در هفت جلد تالیف کرده که تاکنون پنج جلد از آن با ترجمه ی اسماعیل سعادت منتشر شده شده است. هفت جلد تاریخ فلسفه ی او عبارتند از: دوره ی یونانی، دوره ی انتشار فرهنگ یونانی و دوره ی رومی، قرون وسطی و تجدد، قرن هفدهم، قرن هجدهم، قرن نوزدهم، دوره نظامها و قرن نوزدهم.
جلد پنجم این مجموعه که به تازگی به فارسی منتشر شده است به فلسفه ی نیوتن، لاک، بارکلی، وولف، ویکو، مونتسکیو، کندیاک، هیوم، اصحاب دایره المعارف فرانسه، ولتر، ژان ژاک روسو و کانت است.
بریه معتقد است قرن هجدهم در مقایسه قرنهای دیگر که در آنها شاهد پیدایش نظامهای بزرگ الهیات و فلسفه بودیم، یک دوره ی استراحت برای ذهن های خلاق و استثنایی به شمار می رود.
او ویژگی مهم این قرن را انحطاط سریع و سقوط نظامهای بزرگ فلسفی می داند که اندیشمندان متاثر از فلسفه ی دکارت کوشیدند تا فلسفه ی طبیعت و فلسفه ی روح را یکی کنند.

نوه آقای لین/
فیلیپ کلودل/ ترجمه ی پرویز شهدی/ نشر کتاب پارسه/ 192 صفحه

نوه آقای لین داستان پیرمدی جنگ زده است که پسر و عروس خود را در جنگ از دست داده و به همراه نوه اش به آمریکا پناهنده می شود.
نویسنده نمی گوید که این پیرمرد اهل کدام کشور است اما از خلال اشاره هایی که در بطن داستان وجود دارد می توان پی برد که او از جنگ ویتنام گریخته است. او در آمریکا خود را تنها می یابد، بدون هیچگونه آشنایی و دلبستگی به فرهنگ این کشور. تنها دوستش مردی آمریکایی است که او را روزها روی نیمکت یک پارک ملاقات می کند. آنها زبان یکدیگر را نمی دانند اما به مرور زمان با ایما و اشاره و لبخند و حرکات چهره با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و روابط دوستانه یی بین آنها ایجاد می شود. اما روند حوادث داستان به گونه یی پیش می رود که بین آنها جدایی می افتد.
پیرمرد به آسایشگاه انتقال داده می شود. از نوه ی او نیز چیز زیادی نمی دانیم. همین اندازه گفته می شود که او کودک آرام و بی سر و صدایی است، فقط در پایان داستان خواننده متوجه می شود که نوه ی پیرمرد عروسکی بیش نبوده و او برای پر کردن تنهایی اش و تحمل رنج از دست دادن عزیزان و زندگی اش به آن عروسک دل بسته بود.
پیرمرد برای پیدا کردن تنها دوستش همان مرد نیکمت نشین آمریکایی، از آسایشگاه می گریزد، به سراغ همان نیمکت می رود و در هنگام عبور از خیابان تصادف می کند و جانش را از دست می دهد.
فیلیپ کلودل نویسنده و کارگردان فرانسوی در سال 1962 به دنیا آمد و با انتشار رمان جانهای افسرده به شهرت رسید. او نثری ساده و روان دارد و با دوری گزینی از جمله پردازیهای طولانی و پیچیده منظور خود را در جمله های کوتاه و با به کار بردن واژه های ساده بیان می کند.

شاهکارهای کوتاه/
فئودور داستایوفسکی/ گروهی از مترجمان/ نشر جامی/ 312 صفحه

شاهکارهای کوتاه عنوان مجموعه یی است که شش داستان از آثار فئودور داستایوفسکی در آن گردآوری شده است. داستانهای نازنین و بوبوک با ترجمه ی رحمت الهی، خانم صاحبخانه با ترجمه ی پرویز داریوش، رویای یک انسان مسخره با ترجمه ی علی پاک بین، اعتراف با ترجمه ی وکیلی و کودک قهرمان با ترجمه ی صمد خیرخواه آثاری هستند که در این کتاب گنجانیده شده اند.
داستان بوبوک را داستایوفسکی در سال 1873 منتشر کرد. بوبوک به معنای لوبیای کوچک داستان زندگی مردی است به نام ایوان ایوانویچ و روایتگر بخشی از خاطرات زندگی او است. ایوانویچنویسنده یی است که بداقبالی به او روی کرده و دچار اختلالات ذهنی شده است. توانایی نوشتن را از دست داده و نوشته های قبلی اش نیز مورد قبول هیچ ناشری قرار نمی گیرد. شرکت در یک مراسم خاکسپاری او را به تاملات عمیق وامی دارد و به دنبال آن تحولاتی در زندگی اش شکل می گرید.
رویای یک انسان مسخره که در سال 1877 منتشر شد داستان زندگی مردی روایت می شود که به پوچی رسیده و تصمیم به خودکشی گرفته است. آشنایی او با یک دختر جوان مسیر زندگی اش را عوض می کند.
زن صاحبخانه در سال 1847 منتشر شد، داستانی که در دوره یی پنج ساله به نگارش در آمد و شخصیت یک زن محور اصلی داستان را شکل می دهد.
داستایوفسکی در 59 سالگی در سال 1880 از دنیا رفت. از او 15 رمان و 17 مجموعه داستان کوتاه بر جای مانده است

وضعیت پسا مدرنیته؛ تحقیق در خاستگاههای تحول فرهنگی/
دیوید هاروی/ ترجمه ی عارف اقوامی مقدم/ انتشارات پژواک/ 480 صفحهدیوید هاروی از نظریه پردازان مشهور در حوزه ی علوم اجتماعی، جغرافیا و مطالعات شهری است. در سال 1935 در انگلستان به دنیا آمد و در حال حاضر در دانشگاه سیتی در شهر نیویورک به فعالیتهای علمی و تحقیقی مشغول است.
یکی از محورهای بحث های او، شرایط و ویژگی های دوران به اصطلاح پست مدرنیته است. پست مدرنیته دوره یی نوین در زندگی انسان مدرن است که بازسازی مفهوم زمان و مکان سبب تفاوت و تمایز آن از دوران مدرن و سنتی شده است.
او جهانی شدن را به دوران پست مدرنیته پیوند می زند که به ظهور شکل جدیدی از از سرمایه داری نیز منجر شده است. جست و جوی مداوم برای بازارهای جدید، تغییر سریع کالاها و تنوع و تغییر سریع در سلیقه و عقیده ی مردم از طریق تبلیغات، از ویژگی های فرهنگ پسامدرن است که به ظهور اندیشه های سطحی، کثرت گرایی و هرج و مرج و افول عقلگرایی منجر شده است.
هاروی در کتاب وضعیت پسا مدرنیته، شرایط کنونی جهان را با نگاهی انتقادی مورد تحلیل قرار می دهد. از جمله ویژگی های دوران پسامدرنیته به باور هاروی می توان به دگرگونی تجربه ی فضا و زمان، کمرنگ شدن اعتماد به داوریهای علمی و اخلاقی، تکیه زدن زیبایی شناسی بر جایگاه اخلاق و غلبه ی تصاویر بر روایت ها اشاره کرد.
نویسنده بررسی های خود را در فرهنگ معاصر و جریانهای سیاسی، اقتصادی و سرمایه داری به پیش می برد. به باور نویسنده پست مدرنیزم نشانه ی تحولی بنیادین در فرآیند مدرنیزاسیون است.
در زمانه ی حاضر شاهد حاکمیت بورس بازیها و شکلگیری سرمایه های موهوم هستیم که که متکی بر تولید واقعی نمی باشند. حاصل اینگونه تجمع ثروت پیدایش فرهنگ نوکیسه ها است که منجر به بی خانمانی و افزایش روز افزون فقر برای بخش بزرگی از جامعه شده است.
هاروی از طریق تحلیل محتوای برخی آثار فرهنگی و هنری از جمله چند اثر سینمایی به نامهای آسمان برلین اثر ویم وندرس و بلید رانر اثر ریدلی اسکات ، وجود نشانه های امید به رهایی را نوید می دهد.

قتل در تعطیلات/
آگاتا کریستی/ ترجمه ی مجتبی عبدالله نژاد/ 324 صفحهقتل در تعطیلات یکی دیگر از آثار جنایی آگاتا کریستی است که پس از وقفه ای که کریستی در استفاده از شخصیت پوآرو در آثارش به عمل آورده بود، او را وارد جریان این رمان کرد. البته نویسنده خود از این کار چندان راضی نبود و نقش پوآرو نیز در این رمان کمرنگ است و کارآگاهی دیگر مسئولیت کشف حقیقت را بر عهده می گیرد.
داستان در باره ی زوجی است که تصمیم می گیرند تا برای گذراندن تعطیلات آخر هفته به مسافرت بروند و در کنار دوستانشان چند روزی را به خوشی سپری کنند. اما حوادث به گونه ای دیگر پیش می رود تا برخلاف میلشان از خوشی در این تعطیلات خبری نباشد.
وقتی دختر کوچک جان پیش از آغاز سفر برای پدرش فال گرفت و از میان همه ی ورقهای فال، ورق مرگ بیرون آمد، جان کریستو و همسرش موضوع را جدی نمی گیرند و دنبال برنامه های خود را می گیرند.
آگاتا کریستی از مشهورترین جنایی نویسان تاریخ ادبیات دنیا است که بیش از 80 رمان جنایی به قلم او منتشر شده است. در ایران نیز بسیاری از آثار او به فارسی ترجمه و منتشر شده است.
مترجم این اثر- عبدالله نژاد- تاکنون بیش از 20 اثر کریستی را به فارسی ترجمه کرده است که از جمله می توان به ساعت ها، موج سواری، معمای کارائیب، در هتل برترام، چشم بندی و معمای قلعه ی وحشت اشاره کرد.