تازه‌های کتاب در ایران  - بخش دوم- اردیبهشت ماه  1۴۰۰ 

 

نسرین پورهمرنگ   

 

صد روز/

لوکاس برفوس/ ترجمه‌ی دارا معافی مدنی/ نشر مرکز/ ۲۳۲ صفحه

 

صد روز عنوان عنوان رمانی است با محتوای تاریخی سیاسی از وقایع نسل‌کشی در کشو آفریقایی رواندا. این کتاب نخستین بار در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و نویسنده‌ی آن لوکاس برفوس اهل کشور سوییس است. وی که چهار کتاب در کارنامه‌ی خود دارد در رمان صد روز، روایتگر زندگی جوانی سوییس است که به دلیل علاقه به کمک به مردم جنگ‌زده عازم کشور رواندا می شود. وقایع داستان که پیش می‌رود، داوید متوجه می‌شود که دختر مورد علاقه‌اش آگاته؛ فرزند یکی از مقامات عالی‌رتبه و جنگ‌طلب این کشور است و داوید باید یا با این موضوع به نحوی کنار بیاید و یا جانش را به گونه‌یی از مهلکه نجات دهد.

در قسمتی از کتاب چنین آمده است:

اما اوضاع بهتر نشد. ساختمان جدید بیش از اندازه بزرگ از کار درآمد، و بهره‌هایی که شرکت تعاونی ناچار بود بپردازد وضعیت مالی را،‌ که پیش از آن هم حسابی بحرانی بود، به‌کلی خراب کرد؛ مدیران شرکت سالی یک بار عوض می‌شدند، هیچ‌کدام‌شان هم اصلا به فکر بازاریابی نبود. رقبای شرکت تعاونی هم بیکار ننشسته بودند و اجناس بهتری را به قیمت‌های مناسب‌تری عرضه می‌کردند. خب، در طی آن سال‌ها سی‌میلیون فرانک سوییس خرج شرکت تعاونی کردیم، و هرچه باشد عوض‌شدن هر مدیری فرصتی بود برای ماریانه و ژنو که درباره همکاری پربار بین دولت‌های‌مان سخنرانی‌های پرآب‌وتابی کنند.

اما من بلافاصله بعد از مراسم معارفه رفتم خانه، از انبار داس و چنگک آوردم و سبزی‌های ارنسته را ریشه‌کن کردم، بدون خشم، بدون نفرت،‌ خیلی صاف‌وساده آن کاری را کردم که لازم بود. مانیوک‌ها را از توی خاک درآوردم، ساقه بوته‌های گوجه‌فرنگی را بریدم، خاک باغچه را زیرورو کردم، و می‌دانستم که حالا دیگر امدادرسانی درست‌وحسابی شده‌ام، امدادرسانی که روابط را درک می‌کند و خودش را به دست احساسات نمی‌سپرد. شاید این باغچه کمکی بود به زندگی یک خانواده هشت‌نفره، اما در عین حال کم مانده بود مانع ساخت یک یتیم‌خانه بشود. شنبه بعد که ارنسته با سبدی حصیری آفتابی شد، از توی خاک‌وخل سبزی‌هایی را که هنوز نگندیده بودند نجات داد و حالی‌اش کردم که باید باغچه‌ها را به وضع اولش برگرداند.

در سال ۱۹۹۴ به دنبال سقوط هواپیمای حامل جووینال هابیاریمانا  رئیس‌جمهور وقت رواندا در نزدیکی کیگالی پایتخت این کشور جنگی داخلی به وقوع پیوست که علاوه بر کشته شدن ۸۰۰هزار نفر، نزدیک به ۵۰۰هزار زن مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.قوم هوتو، سقوط هواپیما را به قوم توتسی نسبت داد. همین امر سبب‌ساز درگیری‌ها و جنگ داخلی در این کشور میان این دو قوم شد.

سازمان ملل در ابتدا از پذیرش این رویداد به عنوان نسل‌کشی خودداری کرد، اما به شدت مورد انتقاد رسانه‌ها قرار گرفت.

فرانسه در هفتم آوریل ٢٠٢١ آرشیو اسناد مربوط به نسل‌کشی رواندا در سال ۱۹۹۴ میلادی را برای استفاده عمومی گشود. این تصمیم در پی انتشار گزارش فرانسه، رواندا و نسل‌کشی توتسی‌ها (۱۹۹۰-۱۹۹۴) اجرایی شد. در این گزارش ۱۰۰۰ صفحه‌ای به سفارش امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تهیه شده و در این گزارش از فرانسوا میتران، رئیس جمهوری وقت فرانسه و اطرافیانش که چشمانشان را به روی واقعیت رویدادهای رواندا بسته بودند، انتقاد شد.