کلیدی که شاید در را به‌روی قلم بگشاید! *

(به مناسبت 14 تیر؛ روز قلم)

نسرین پورهمرنگ

 

پس از سال‌ها احساس بی‌تفاوتی و بی‌انگیزگی، روز قلم امسال (1392) حس تازگی و حیات دوباره را برای بسیاری از نویسندگان و به ویژه روزنامه‌نگاران و اهالی هنر به همراه آورده است. بی‌تردید این ارمغان از جانب مردمی فراهم شده است که در روزهای پایانی خرداد ماه سال جاری، به ضرورت احیای عقلانیت و هم‌اندیشی برای ساکنان سرزمینی رای دادند که همیشه در دوره‌های مختلف تاریخی، از خودشیفتگی و زورگویی جماعتی اندک، آسیب‌های فراوان دیده است.

نتایج انتخابات 24 خرداد 92 نشان داد که جامعه‌های کوچک و بزرگ انسانی، بوی بهبود زاوضاع خود نخواهند شنید مگر آنکه خود، پیشقدم ایجاد بهسازی و اصلاح امور شوند.

داشتن گمان همه یا هیچ و انتظار اصلاح امور از ناحیه‌ی قدرتی مطلق و برتر، در دانش جامعه شناسی به تایید نرسیده است. بی‌عملیِ حاصل از یقینی پیشینی، نتیجه‌ای جز هموارتر ساختن مسیر برای کسانی‌که خود را برتر از کون و مکان تصور می‌کنند و حقوقی برای دیگران قائل نیستند ندارد.

پیمودن مسیرهای دمکراتیک، بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای مردمی است که در سابقه‌ی تاریخی‌شان نشانی از نژادپرستی و جنگ‌های خونین قومیتی و مذهبی دیده نمی‌شود. اگرچه وجود این تفاوت‌ها گاه مستمسکی برای شیفتگان قدرت بوده تا استبدادی عمیق و فراگیر را بر کشور حاکم سازند.

14 تیرماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز قلم نامگذاری شده است و 13 تیرماه که همزمان با جشن باستانی تیرگان (چشن آب ‌پاشان) و حماسه‌ی جاودانه‌ی آرش کمانگیر است؛ همچنین در تقویم این سرزمین کهن به نام روز قلم و گرامیداشت نویسندگان و کاتبان نامگذاری شده است.

به‌راستی در سابقه‌ی باستانی کدامین ملت روزی به نام روز قلم، در تقویم چند هزار ساله‌شان (تازه اگر چنین تقویمی داشته باشند) ثبت شده است؟

پاسداشت چنین مناسبت‌هایی در تقویم تاریخی و باستانی این سرزمین نشانه‌ی شیفتگی به گذشته و هرآنچه در آن روی داده نیست؛ که نشانه‌ی توجه به مولفه‌هایی است که می‌تواند روح یک ملت و حیات جمعی آن را برای ابد زنده نگهدارد و در این سرزندگی بارقه‌هایی از امید و انسانیت را متبلور سازد، که فرزندان این سرزمین در هر عصر و دوره‌ای سخت بدان نیازمندند تا ببالند و زندگی کنند و میراث زندگی انسانی را به نسل‌های بعد از خود هدیه دهند.

(13 تیر ماه 1392- همزمان با آغاز جشن خُجسته‌ی تیرگان)

---------------------------------

* یادداشت سردبیر؛ منتشر شده در شماره‌ی 1040  (11 تیرماه 1392) هفته نامه‌ی هاتف گیلان