ده پرسش از دیدگاه جوئل شارون
(ویژه‌ی جامعه شناسی آمریکا)

جوئل شارون استاد بازنشسته‌ی جامعه شناسی در دانشگاه ایالتی مورهد در مینسوتای آمریکاست. او علاوه بر مبانی جامعه شناسی به مباحثی همچون قدرت اجتماعی، روان شناسی اجتماعی و نظریه‌ی اجتماعی علاقمند است.

یکی از آثار معروف او که بارها در زبان فارسی تجدید چاپ شده است؛ کتاب ده پرسش از دیدگاه جامعه شناسی است که در سال 1992 برای نخستین بار منتشر شد و تاکنون بیش از نُه ویرایش از آن منتشر شده است.

این کتاب فقط برای محققان و دانشجویان جامعه شناسی نوشته نشده است، بلکه برای همه‌ی کسانی که پرسش‌های اجتماعی ذهن آنان را به خود مشغول داشته، مفید و خواندنی است.

اگر به مسائل اجتماعی دقیق و انتقادی انیشیده شود، می‌توان دریافت که جامعه شناسی تا چه اندازه رشته‌ای هیجان انگیز است. روش‌های جامعه شناسانه بر این نگرش یونانیان باستان تاکید دارد که زندگی مطالعه نشده، ارزش زیستن ندارد.

از همین روی هاتف بخشی از همت خود را صرف آشنایی علاقمندان با مباحث جامعه شناسی به زبان ساده و روزمره نموده است و در همین ارتباط ، هربار ویژه نامه‌ای در این زمینه منتشر می کند. این ویژه نامه اختصاص به گفتگو با پروفسور جوئل شارون؛ جامعه شناس آمریکایی دارد.